Dobierz odpowiedni rozmiar i rodzaj kołka

Budowa kołka, zastosowanie

Elementami składowymi kołków są: korpus (koszulka tworzywowa) wykonany z polipropylenu i wbijany do korpusu trzpień rozporowy. Trzpień rozporowy wykonany jest z kopolimeru udaroodpornego lub ze stali węglowej ocynkowanej.

Niezależnie od rodzaju trzpienia wszystkie nasze kołki posiadają wzmocniony kapelusz o średnicy 6 cm. Z naszego, ponad dwudziestoletniego doświadczenia wiemy, że duży i wzmocniony kapelusz ułatwia bezpieczny montaż kołka na styropianie, bez jego uszkodzenia.

Kołki z trzpieniem plastikowym wykonane z tworzywa nie będą przewodziły ciepła. Przy zastosowaniu tego typu kołków nie będą występowały mostki termiczne. Natomiast przy zastosowaniu kołków z trzpieniem metalowym mogą pojawiać się niewielkie mostki termiczne. Możemy zapobiec powstawaniu mostków termicznych stosując przy wykonywaniu ocieplenia zaślepki styropianowe.

Kołki z trzpieniem metalowym ŁIMN 16 - 40 cm z długą strefą rozporu

Na produkowane przez naszą firmę kołki posiadamy aktualną Aprobatę Techniczną AT – 15 – 6431/2016 i Certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji. Nasze produkty podlegają okresowym badaniom wykonywanym w Laboratorium Badawczym Instytutu Techniki Budowlanej w Katowicach. Badania i Aprobata Techniczna potwierdza przydatność kołków do stosowania w budownictwie.

Kołki do montażu elewacji

Najczęściej wykorzystywane przy montażu elewacji są kołki z trzpieniem plastikowym, z krótką strefą rozporu ŁI – Kemplast. Nadają się do montażu styropianu do ścian wykonanych z betonu, cegieł, pustaków i gazobetonu.

Tym rodzajem kołków przymocujesz styropian o grubości od 2 cm do 32 cm, gdyż ten rodzaj kołków produkujemy w najszerszej gamie długości 7 cm, 9 cm, 10 cm, 12 cm, 14 cm, 16 cm, 18 cm, 20 cm, 22 cm, 24 cm, 26 cm, 28 cm, 30 cm a najdłuższy kołek ma 36 cm.

Kołki z trzpieniem plastikowym ŁI 7 - 36 cm

Kołki z długą strefą rozporu 8 cm ŁIN – Kemplast zabijane trzpieniem plastikowym doskonale nadają się do montażu styropianu do ścian wykonanych z cegły dziurawki, cegły kratówki, pustków silikatowych z otworami, gazobetonu oraz pustaków typu Max i Porotherm.

Kołki do styropianu z trzpieniem metalowym

Kolejnym naszym produktem są kołki z trzpieniem metalowym ŁIMN – Kemplast. Kołki te posiadają długą strefę rozporu 8 cm oraz trzpień stalowy, ocynkowany galwanicznie zakończony główką plastikową (tzw. izolatorem). Izolator zapobiega powstawaniu mostka termicznego.

Kołki z trzpieniem metalowym polecamy przede wszystkim do montażu styropianu do podłoża wykonanego z betonu, betonu komórkowego, cegły dziurawki, cegły pełnej, pustaków typu Porotherm i Max. Kołkami z trzpieniem metalowym możemy zamontować docieplenie wykonane zarówno z płyt styropianowych jak i wełny mineralnej.

Jak prawidłowo zamocować kołek do styropianu?

Przy mocowaniu docieplenia należy pamiętać, że klej to nie wszystko. Żeby mocowanie nie odpadło od ściany należy termoizolację przymocować mechanicznie do podłoża za pomocą kołków. W celu wykonania zamocowania wierci się w podłożu otwór o średnicy 10 mm, wprowadza do niego korpus (koszulkę tworzywową), a następnie wbija do koszulki trzpień tworzywowy lub trzpień stalowy.

Należy pamiętać o tym, że zanim włożymy kołek w ścianę, otwór należy starannie oczyścić z urobku. Dopiero po oczyszczeniu otworu wprowadzić korpus łącznika. Na jeden metr kwadratowy ocieplenia powinno stosować się od 4 do 6 sztuk kołków. W miejscach gdzie ryzyko oderwania się płyt styropianowych jest największe należy zwiększyć ilość kołków od 6 do 8 sztuk.