Do prawidłowego położenia warstw termoizolacji niezbędne są różnego rodzaju akcesoria. Mamy tu na myśli przede wszystkim kołki do styropianu, siatkę z włókna szklanego, zaślepki styropianowe, talerzyki dociskowe, narożniki oraz pianki montażowe.

Kołki do styropianu

Zapewniają stabilność płyt styropianowych, zabezpieczając je przed oderwaniem na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych takich jak wiatr czy wichury. Dzięki zastosowaniu kołków do styropianu, płyty są w stanie wytrzymywać większe obciążenia. Aby zapewnić skuteczne działanie łączników izolacji, należy dobrać odpowiedni rodzaj do mocowanego podłoża i długość w zależności od grubości styropianu.

Siatka z włókna szklanego

Przeznaczona  jest  do zbrojenia warstwy termoizolacyjnej, wpływając na trwałość budynku. Stosuje się ją aby równomiernie rozprowadzić napięcia związane z pracą ścian, tak aby nie pojawiły się pęknięcia. Duży wpływ na prawidłowe działanie ma jej właściwe zainstalowanie.

Narożniki

Chronią naroża  ścian wewnątrz jak i na zewnątrz budynku przed np. uderzeniami. Pełnią również rolę estetyczną, poprzez równe wykończenie wszystkich miejsc narożnych. Zazwyczaj stosuje się narożniki aluminiowe, jednak alternatywą narożników aluminiowych są narożniki wykonane z tworzywa sztucznego PCV ze względu na dużą elastyczność.