- today
- remove_red_eye 964 odwiedzin
Montaż termoizolacji wydaje się stosunkowo prostym zadaniem do wykonania, jednak jest to jeden z trudniejszych elementów do wykonania podczas budowy domu. Błędy popełnione podczas prac mogą powodować straty energii, czego skutkiem będą większe koszty ogrzewania. Dlatego jeżeli stosujemy styropian jako izolację cieplną, powinien on być stabilnie zamocowany do podłoża za pomocą odpowiednich kołków.
Rodzaje kołków
Kołki dzielą się przede wszystkim na kołki trzpieniem plastikowym i kołki z trzpieniem metalowym. Kołki możemy podzielić również na kołki z krótką strefą rozporu 5 cm i z długą strefę rozporu 8 cm.
Kołki z trzpieniem plastikowym przeznaczone są do podłoża z:
- betonu
- cegły pełnej
- cegły pełnej ceramicznej
- gazobetonu
- pustaków
Kołki z trzpieniem plastikowym z długą strefą rozporu przeznaczone są do podłoża z:
- cegły dziurawki
- cegły kratówki
- do gazobetonu
- pustaków silikatowych z otworami
- pustaków typu Porotherm
Kołki z trzpieniem metalowym z długą strefą rozporu przeznaczone są do podłoża z:
- betonu
- cegły dziurawki
- kratówki
- cegły pełnej
- cegły pełnej ceramicznej
- gazobetonu
- pustaków
- pustaków silikatowych z otworami
- pustaków typu Porotherm
Jak dobrać kołek do styropianu?
Odpowiednią długość kołka dobiera się ze względu na rodzaj podłoża w którym będą osadzane kołki oraz grubość zastosowanego styropianu. Do montażu należy zastosować wiertło o średnicy 10 mm. Minimalna głębokość kotwienia kołków wynosi 50 mm. Na jeden metr kwadratowy materiału izolacyjnego powinno zastosować się minimum 6 kołków do styropianu.
Prawidłowe mocowanie
Kołkowanie styropianu powinno wykonywać się po 2 dniach od przyklejenia płyt styropianowych. Kołki nie mogą być osadzone ani zbyt płytko ani zbyt głęboko. Przy zbyt głębokim zastosowaniu styropian może ulec uszkodzeniu, natomiast przy zbyt płytkim powstaną wypukłości na elewacji.