Przy termoizolacji budynku styropianem, płyty zazwyczaj montuje się zarówno klejem jak i kołkami. Wielu klientów pyta nas czy jest to konieczne. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie i pokazać jak prawidłowo zastosować kołki naszej firmy.

Otóż, kołkowanie styropianu nie zawsze jest konieczne, choć zazwyczaj używane ze względu na pewność trzymania termoizolacji przez lata.

Sytuacje, w których nie jest to obowiązkowe:

  • w systemach ociepleniowych , w których producent nie wskazał na konieczność zastosowania dodatkowego mocowania płyt
  • w przypadku ocieplania nowych domów jednorodzinnych

Mimo wszystko, w przypadku nowych domów zalecamy zastosowanie łączników izolacji w takich miejscach budynku jak naroża, spód płyt balkonowych oraz obrzeża okien i drzwi. Będziemy wtedy pewni skuteczności naszej termoizolacji.

Kiedy należy stosować kołki do styropianu?

Koniecznie w przypadku docieplania budynków wybudowanych i użytkowanych od dłuższego czasu. Tynk znajdujący się na powierzchni może okazać się zbyt słaby do utrzymania styropianu i po pewnym czasie wraz z nim odjeść od ściany, powodując zniszczenie termoizolacji.

Następną sytuacją jest ocieplanie ścian szczytowych domów, w pobliżu których występują silne podmuchy wiatru. Po pewnym czasie efekty wiatru mogą spowodować poluzowanie się styropianu, a w późniejszym efekcie jego całkowite oderwanie się od ściany.

Zaleca się również zastosowanie kołków podczas mocowania płyt styropianowych pianką lub klejem.

Jak kołkować styropian? Instrukcja, poradnik

  1. Wybierz odpowiedni rodzaj i długość kołka do mocowanego podłoża i grubości styropianu. W tym celu skorzystaj z widocznego na górze kalkulatora lub z poradnika jakie kołki do styropianu?
  2. Przy pomocy wiertarki z włączonym udarem, wywierć w ścianie otwory głębokie na minimum 6 mm.
  3. Dokładnie oczyść otwór z urobku i innych elementów.
  4. Trzpień rozporowy włóż w tuleję i wbij go przy użyciu młotka, tak aby talerzyk lekko ugiął styropian.
  5. Zaszpachluj miejsca łączenia klejem i pozostaw to do wyschnięcia.